Ereksiyon Problemine Çözüm Bulundu: Çare Muz Örümceğinin Zehrinden Elde Edilen İlaç

Brezilyalı bilim insanları, 30 yıl önce başlattığı ereksiyon sorunuyla ilgili çalışmaların sonuna geldi. Muz örümceği zehri üzerine yapılan çalışmalar bir hayli heyecan verici. Detaylar içerikte!

Brezilyalı bilim insanları, bundan 30 yıl önce başlattığı ereksiyon sorunuyla ilgili çalışmaların sonuna geldi.

Uzun süre önce başlayan çalışmalarda muz örümceği ısırığının yan etkileri arasında erkeklerde saatler süren ereksiyona neden olduğu keşfedilmişti.

Vücudu kalın kahverengi tüylerle kaplı ve boyu 15 santimetreye kadar çıkan muz örümceği, kendi türü arasında dünyanın en zehirli örümceklerinden biri olarak biliniyor.

Hatta Güney Amerika’nın birçok ülkesinde muz tarlalarındaki çok görüldüğü için ona “gezgin örümcek” ya da “silahlı örümcek” de deniyor.

Araştırmada örümceğin sokmasının ardından bıraktığı toksinin yani zehrin kurbanlarda ağrılı ve kalıcı bir ereksiyon hali olan “priapizm”e yol açtığı ortaya çıkmıştı.

Priapizm nedir diye soracak olursanız tanımı tam olarak şu şekilde:

Tıp dilinde herhangi bir cinsel uyarı olmaksızın sürekli ve ağrılı gelişen sertleşme ya da uzun süren ereksiyon hali anlamına geliyor.

Brezilyalı araştırmacılar bu keşiften yola çıkarak erkeklerde erektil disfonksiyonunu yani sertleşme sorununu tedavi etmek için muz örümceğinde bulunan zehirden jel üretti.

Örümcek zehrinden elde edilen molekül, kan dolaşımını artırıyor ve ereksiyon için kan damarlarının genişlemesini sağlayan nitrik oksit salınımını tetikliyor.

Brezilyalı biyoteknoloji şirketi Biozeus ise molekülün patentini satın almış durumda.

Araştırmacılarından Maria Elena de Lima, Biozeus adlı şirketin üretilen bu jelin, penise sürülerek birkaç dakika içinde güçlü ereksiyona yol açacak bir merhem halinde satmak istediğini dile getiriyor.

Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu (ANVISA) tarafından onaylanmasının ardından ilaç, satış onayı öncesi üç aşamanın ikincisine geçmiş olacak.

Tüm dünyada milyonlarca erkeğin yaşadığı ereksiyon sorununa çözüm olacak bu ilaç için tıp dünyası heyecanlı. Peki siz neler düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir