BlackBerry sevenlere müjde! iPhone için ilginç kılıf

Akıllı telefon kılıfları eskisi kadar olmasa da hayatımızın önemli parçalarından biri. Çoğumuz için sadece telefonu koruyan bu kılıflar, aynı zamanda işlevsel özelliklere de sahip olabiliyor. Londralı bir girişim olan Clicks ise iPhone için fiziksel klavyeli bir kılıf tasarladı. İşte ilginç kılıf ve şaşırtıcı özellikleri.

iPhone 14,15 Pro ve 15 Pro Max için fiziksel klavyeli kılıf geliyor

Android tarafında pek rastlamasak da iPhone tarafında işlevsel kılıflar oldukça fazla. Bunlardan bir yenisi ise iPhone için fiziksel klavye sunan Clicks kılıfı. Özellikle görünüşü ve tasarımıyla Blackberry fiziksel klavyesini hatırlatan bir kılıf karşımıza çıkıyor.

Kılıfın en büyük özelliği ise Bluetooth ile değil fiziksel olarak iPhone şarj çıkışına bağlanıyor olması. iPhone için fiziksel kılıf bu sayede klavye aydınlatma ışığı gibi özelikleri iPhone pilinden yararlanarak kullanıyor. Kılıfta yer alan fiziksel klavye, ekranı bölmüyor ve ekran deneyiminizi de etkilemiyor. Bu açıdan da daha önce piyasaya çıkan fiziksel klavyelerden ayrı bir yerde.

Fiziksel klavyede yer alan bazı kısa yollar ise iPhone’u ekrana dokunmadan kontrol etmenize de imkan tanıyor. Kılıfı geliştiren ekibin başında yer alan Michael Fisher ve Kevin Michaluk ise uzun yıllardır fiziksel klavye ile akıllı telefon kullanma deneyimine sahip. Özellikle Kevin Michaluk, Blackberry kullanıcılarına yönelik bir web sitesinin de sahibi. Bu anlamda fiziksel klavyeli kılıfın Blackberry klavyesi gibi kullanışlı bir yapıda olması da sürpriz olmayacaktır.

Fiziksel klavyeli kılıf şu an için CES 2024’te karşımıza çıkacak. Ancak bu işlevsel kılıf 1 Şubat 2024’te piyasaya çıkacak. Kılıfın fiyatı ise 139 dolar olarak belirlendi. Model şu an için sarı ve gri olmak üzere iki renk seçeneğine sahip. Ancak bu kılıfı sadece iPhone 14 Pro, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinde kullanmanız mümkün. Bu anlamda iPhone 15 Pro Max için kılıfın fiyatı ise 159 dolar. Şirket ilk gönderimleri iPhone 14 Pro için Şubat ayında yapacak. Ancak iPhone 15 Pro için bu tarih Mart ortası, Pro Max için ise Nisan ayında gönderim yapılacak.

BlackBerry, akıllı telefon devrinde fiziksel klavyeyle hayatta kalan tek markaydı. Özellikle iş dünyasında iPhone ile en çok tutulan marka haline gelen BlackBerry, buna karşın finansal krizleri bir türlü aşamadı. Bir dönem bu genlerinin dışına da çıkmaya çalışan ve klavyeyi terk eden BlackBerry, istediği satış rakamlarını yakalayamayınca, akıllı telefon üretimine son verdi.

Peki, fiziksel klavyeli iPhone kılıfı, gerçekten de işlevsel mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir