İkinci el oto piyasasına Ramazan Bayramı dopingi! Fiyatlar yüzde 40 arttı

Uzun bir süredir durgunluk yaşanan ikinci el otomobil pazarında Ramazan Bayramı dolayısıyla hareketlilik yaşanıyor. Peki bu dönemde en çok hangi araçlar tercih ediliyor? İşte detaylar…

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, şu ifadeleri kullandı: “Her bayram öncesi olduğu gibi yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde de piyasada hareketlilik söz konusu. Yaşanan hareketliliğin bir diğer önemli sebebi ise fiyatların artacağı düşüncesi. Önümüzdeki ay gerçekleşecek genel seçim sonrası fiyatların artacağı kanaatiyle otomobile ciddi bir talep var.

İKİNCİ ELDE EN ÇOK HANGİ MODEL VE ARAÇ TİPİNE İLGİ VAR?

C Segment aile otomobilleri kullanışlı olmaları ve özellikle Türkiye’de üretilen modellerin sunduğu fiyat avantajları ile en çok tercih edilen otomobillerin başında geliyor.

Model yılı olarak ise piyasanın %85’ini 5 yaş ve üstü araçlar oluşturuyor. Bu dilim içerisinde de en çok alınan otomobiller 10 yaş üzerindeki araçlar. 0-4 yaş araçlar ise piyasanın yüzde 14 ünü oluşturuyor.

‘VATANDAŞLAR BÜTÇELERİNE GÖRE ALIYOR’

Bu veriler göz önünde bulundurulduğunda vatandaşlarımızın otomobil alırken ihtiyaç ve isteklerinden çok sadece bütçeleri ile yönelim yaptıklarından söz edebiliriz.

‘FİYATLAR YÜZDE 40 ARTTI’

Sıfır araçlara yeni yıl itibarıyla gelen zamlar normal olarak ikinci el piyasasını da doğrudan etkiledi. Sıfır otomobile gelen zamlar, sıfır araçta yaşanan tedarik sıkıntıları, 2023 yılı ilk çeyrekte otomobile olan yüksek talep sebebiyle fiyatlar Yılbaşı itibariyle yüzde 40 civarı artmış durumda.

YAZ AYLARINA DOĞRU FİYATLAR DAHA DA ARTAR MI?

Mayıs ayında yapılacak genel seçim sonrası fiyatların artacağına dair genel bir kanaat var.

2018 yılında yaşanan benzeri süreçte seçimler öncesi oldukça yüksek olan satış adetleri seçim sonrası çok düşmüştü. Bu sebeple yıl içerisinde fiyatların artma ihtimali çok daha yüksek olsa da beklenen olmayabilir.

ŞU ANDA ARAÇ ALMAK MANTIKLI MI?

Muhtemel fiyat artışları göz önünde bulundurulduğunda otomobil almak isteyen vatandaşlarımıza her zaman söylediğimiz gibi otomobil almak için en doğru zaman, bu zaman.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir