Gülşen’e 10 ay hapis

stanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Gülşen Çolakoğlu katılmazken, avukatları hazır bulundu. Mahkeme, Gülşen’e “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan 10 ay hapis cezası verdi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı. Yani 5 yıl içerisinde benzer bir suçtan ceza almazsa bu hüküm kayıtlara işlenmeyecek.

TUTUKLANIP İTİRAZ ÜZERİNE SERBEST KALMIŞTI

Gülşen, geçen yıl 30 Nisan’da İstanbul Ataşehir’de bir konser sırasında ekibindeki bir arkadaşı için “İmam Hatip’te okumuş daha önce kendisi, sapıklığı oradan geliyor” şeklindeki beyanda bulunmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 24 Ağustos 2022’de Gülşen hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan resen soruşturma başlatmıştı. 25 Ağustos’ta polis tarafından gözaltına alınan şarkıcı, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanmış, avukatlarının itirazıyla 4 gün sonra “konutu terk etmemek” şartıyla tahliye edilmişti.

İDDİANAMEDE 702 MÜŞTEKİ

İddianamede aralarında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kadın ve Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun da bulunduğu 702 kişi ve kurum “müşteki” sıfatıyla yer aldı. Gülşen Çolakoğlu hakkında ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.

Gülşen hakkındaki en yakın karakola her perşembe imza atma şartı ilk duruşmada kaldırılmıştı. Yurt dışına çıkış yasağı ise avukatlarının itirazı üzerine 250 bin liralık güvence miktarının yatırılmasıyla kalkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir