Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığımızın meta evrende yer alan ilk kamu kurumu olduğunu sizlerle…

“Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığımızın meta evrende yer alan ilk kamu kurumu olduğunu sizlerle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İletişim Başkanlığında düzenlenen ‘Dijital Evrende Söz Sahibi Olmak: İletişim Başkanlığı Metaverse Platformu Lansmanı”na katıldı. Programda konuşan Altun, hakikat odaklı bir iletişim anlayışı çerçevesinde Türkiye İletişim Modeli’nin inşasını çok ciddi bir gayret gösterdiklerini belirtti. Dezenformasyonla ve bilgi kirliliğiyle mücadeleye Türkiye İletişim modeli açısından çok büyük bir unsur olduğunu kaydeden Altun, “Kamuoyunun doğru bilgiye erişimini güvence altına alarak, devlet ve millet arasındaki iletişim kanallarını güçlendirmek Türkiye İletişim Modelimizin en önemli unsuru esasında. Ayrıca dezenformasyonla ve bilgi kirliliğiyle mücadeleye Türkiye İletişim modeli açısından çok büyük bir unsur. Bildiğiniz üzere, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte ülkemiz, her anlamda büyük dönüşüm süreci yaşadı. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında Türkiye’yi sadece yer aldığı coğrafyada değil, uluslararası alanda da öne çıkarmayı hedefleyen Türkiye Yüzyılı, ülkemizin teknoloji alanındaki bağımsızlığının garanti altına alınmasının da hedeflendiği bir vizyon oldu. Bu istikamette Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak ulusal ve uluslararası düzeyde bütünlüklü bir iletişim stratejisi çerçevesinde proje ve faaliyetlerimizi yürütüyor ve ülkemizin bu Türkiye Yüzyılı vizyonuna katkı sunmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

‘Türkiye markasını güçlendirmek için ulusal ve uluslararası boyutta öncü ve yenilikçi çalışmalara imza atıyoruz’ diyen Altun sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Başkanlık olarak ilk günden bu yana Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü ve vizyoner liderliğinde kamu diplomasisinden halkla ilişkilere, kriz yönetiminden kamusal iletişim faaliyetlerine, geniş bir yelpazede, misyonumuzu ve sorumluluklarımızı hakkıyla yerine getirmeye gayret ediyoruz. Türkiye markasını güçlendirmek için ulusal ve uluslararası boyutta öncü ve yenilikçi çalışmalara imza atıyoruz. Dijital teknolojiler üzerinde inşa edilen yeni bir döneme doğru doludizgin giden dünyaya uyum sağlamanın, bu alandaki yeniliklere öncülük etmenin hayati olduğuna inanıyoruz. Hiç kuşkusuz, insanlarımızın, özellikle de gençlerimizin bu kaçınılmaz yeniliğe en doğru, en güvenli, en güçlü, en donanımlı şekilde hazırlanması büyük önem arz ediyor. Bu çerçevede, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak dijital dönüşümle birlikte oluşan yeni enformasyon mecralarını da var olmanın önemli olduğunu düşünüyoruz ve yakından takip ediyoruz. Bu yeni mecraların en önemlilerinden birini ise Web 3.0 devrimiyle birlikte gelen ‘metaverse’ oluşturuyor.”

Web3 teknolojileri, yeni kullanım alanları ve hızla gelişen yepyeni bir ekosistemi beraberinde getirdiğini ifade eden Altun, “Bu devrimin bir parçası olarak ortaya çıkan metaverse ise yeni dijital dünyaların kapılarını açıyor. Metaverse, insanların uzaktan gerçek zamanlı etkileşimlere ve deneyimlere sahip olmalarını sağlarken, gerçek ve tüzel kişilere özel avatarlar sayesinde kullanıcılara birer ‘dijital kimlik’ kazandırıyor. 3D sanal alanların etkileşimde bulunma ve çalışma şeklini değiştiren, yeni nesil internet olarak tanımlayabileceğimiz metaverse, ülkemiz için de değerlendirilmesi gereken önemli bir potansiyeli açığa çıkarmaktadır. Bugün adımları atılmaya başlanan metaverse, hiç kuşkusuz geleceğin yaşam biçiminin ayrılmaz bir parçası olacak. Çocuklarımız, gençlerimiz bu yeni dijital dünyanın çok daha fazla içinde olacak. Çocuklarımız gençlerimiz bu yeni dünyanın daha çok içinde olacak. Cumhurbaşkanımız da Teknofest gençliğini metaverse ile birkaç adım öteye çıkan gençlik olarak ifade ediyor. Önümüzdeki dönemi, dijital seferberlik dönemi olarak ilan eden Cumhurbaşkanımızın çizdiği istikamet bu nedenle çok anlamlıdır. Biz de Türkiye olarak tüm kurumlarımızla bu evrenlerin sadece kullanıcısı değil tüm dünya için üreteni, tasarlayanı, öncülük edeni, kural koyanı olarak vizyoner bir stratejiyi hayata geçiyoruz. Bu yeni nesil teknolojilere öncülük etmesi açısından, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığımızın meta evrende yer alan ilk kamu kurumu olduğunu sizlerle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Başkanlığımızın Web3 Dönüşümü ve Metaverse Stratejisinin ilk adımı olarak dünyanın her yerinden mobil cihazlarla erişimin mümkün olduğu meta ofisimizi bugün itibariyle kullanıma sunuyoruz. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Meta Ofisine mobil cihaz uygulaması üzerinden avatar oluşturularak ulaşabilecek. Bunun yanında Meta Ofisimizle lokasyon bazlı artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak fiziksel ve dijital etkinlikler düzenleme, bu etkinliklere katılabilme ve diğer avatarlarla etkileşim kurabilme imkanları da mevcut olacak. Başkanlığımızın bu dijital dönüşüm sürecinde alacağı rol ve yükleneceği sorumluluk bu adımlarla da sınırlı kalmayacaktır. Şu anda Başkanlık olarak sunduğumuz hizmetleri ve yürüttüğümüz faaliyetleri metaverse dünyasına da taşıyacağız. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak, Web3 alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve bu alandaki çalışmalarımızı yoğunlaştırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Her yeni teknolojinin imkan ve faydalarla birlikte yeni sınamalar ile tehditleri de beraberinde getirebileceği unutulmamalı diyen Altun sözlerini şu şekilde sürdürdü:

” Giderek büyüyen bir dijital kültür içerisindeyiz. Bu ortamda özellikle sosyal medya platformlarında hukuki ve ahlaki sınır tanımayan tasarruflarla her geçen gün karşı karşıya kalıyoruz. Dolayısıyla, bu sorunlarla mücadelede sadece ulusal değil uluslararası uzlaşıyla da sağlanacak bir dijital hukuk düzeni kurulması büyük önem arz ediyor. Biliyoruz ki çocuklarımızın teknolojide yazılıma ve donanıma olan ilgileri, bilgileri ve hakimiyetleri muazzam bir seviyede. Evlatlarımızın yabancı oyunların, yabancı uygulamaların, yabancı şirketlerin datası, müşterisi haline gelmemesi, yerli ve özgün teknolojilerin üretenleri olması için Milli Teknoloji Hamlesini hayata geçirdik. Ayrıca adım adım ilerleteceğimiz Web3 Dönüşümü ve Metaverse Stratejimizle yeni gelişmekte olan bu teknolojilerin riskleri hakkında vatandaşlarımızın ve kurumlarımızın farkındalık düzeyini artırarak bu imkanlardan maksimum düzeyde yararlanmasını sağlamalıyız. Öte yandan bu teknolojilerin risklerinden vatandaşlarımızı korumak adına gerekli regülasyonları hayata geçiriyoruz. Bunun yanında tüm ülkeler tarafından ortak mutabakatla hayata geçirilmesi öngörülen dijital hukuk kurallarının gerekliliklerini ortaya koymak da önemli bir husustur buna yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aynı şekilde, Web1 ve Web2 de ayrı ayrı alanlardan elde edilen verinin çok daha fazlasının aynı anda tek platformdan edinildiği metaverse’te veri güvenliğini sağlamak adına atılacak adımların altyapısını oluşturmaya da odaklanmak gerekiyor. Adeta kaotik dijital iklimde, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sadece teknolojik altyapı üretilmesinde değil aynı zamanda kendimizin ve etki alanımızın, nihayetinde de tüm dünyanın kullanabileceği içerikler üretmesini, platformlar kurulmasını sağlamayı hedefliyoruz. Bu çerçevede, gerçek dünyada olduğu gibi metaverse ve dijital dünyada da hakikat en önemli şiarımız olacak. Hakikati ve insanı yok sayan teknolojik ve dijital dayatmalara karşı, hakkaniyetli, insan merkezli ve güvenli bir dünya oluşturma gayretinden metaverse’te de vazgeçmeyeceğiz. Cumhurbaşkanımızın vurguladığı üzere Türkiye Yüzyılının aynı zamanda dijitalin yüzyılı, iletişimin yüzyılı ve gençlerin yüzyılı olması istikametinde çabalarken, dijital dünyadaki kargaşaya ve belirsizliklere karşı da Türkiye’yi istikrarlaştırıcı bir güç haline getireceğiz. Tüm dünyada yeni gelişmekte olan bu web3 ve metaverse ekosistemin öncüsü olmak, ülkemizin küresel güç olma yolculuğunda bize önemli fırsatlar sunacaktır. Panelimizin başlığında da ifade edildiği üzere, dijital evrende söz sahibi olmak, bir yönüyle de metaverse teknolojisinin sunduğu potansiyeli değerlendirilmekle mümkündür. Meta evreni anlamak, onun fırsatlarını ve meydan okumalarını ortaya koymak adına düzenlediğimiz programımızın ufuk açıcı değerlendirmelere imkan vereceğine inanıyorum.” – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir